Mobning falder, men ensomheden i fællesskabet gør ikkeFoto: Jakob Carlsen

Mobning falder, men ensomheden i fællesskabet gør ikke

En ny undersøgelse fra Mary Fonden og Center for Ungdomsstudier (CUR) tegner et billede af, hvordan børns fritidsliv har ændret sig gennem de sidste 13 år og det har konsekvenser, som skolens voksne bør kende til.

Ni ud af ti børn i 3.-6. klasse går fast til en fritidsaktivitet, og langt de fleste glæder sig til det.

Men undersøgelsen "Mere end en fritidsaktivitet" peger samtidig på en udvikling, der gør det sværere for børn uden et stærkt netværk at finde fodfæste i de organiserede fællesskaber.

Venner frem for nye bekendtskaber
Hvor 52 % af børnene i 2013 svarede, at det var vigtigt at få nye venner ved at starte til en fritidsaktivitet, er det tal i dag faldet til 36 %.

I stedet fylder det mere at have det sjovt med de venner, man allerede har, noget 75 % af børnene lægger vægt på.

Samme tendens ses i, hvor vigtigt børnene finder det at starte sammen med en, de allerede kender: 83 % svarer, at de helst begynder til noget med en bekendt ved sin side.

Helle Østergaard, direktør i Mary Fonden, kalder det glædeligt, at så mange børn er trygge med deres venner, men peger også på en bagside:

- Når størstedelen begynder til aktiviteten med en ven, kan det blive sværere for fritidsfællesskaberne at finde plads til de børn, der begynder alene, siger hun til undersøgelsen.

Trygheden stiger med skoleårene, men på bekostning af noget andet
Undersøgelsen viser også, at børnenes behov for tryghed vokser, i takt med at de bliver ældre.

Mens 77 % af eleverne i 3. klasse glæder sig til deres fritidsaktivitet, fordi de tør prøve nye ting, gælder det kun for 39 % i 6. klasse.

Samtidig svarer 45 % af børnene, at de kan være nervøse for, om de andre børn synes om dem.

Ayse Kosar Larsen, centerchef i Center for Ungdomsstudier, sætter ord på, hvad det betyder for børnenes udvikling:

- Når børn er optagede af ikke at fremstå akavede eller dårlige, kan de komme til at sætte sig selv mindre i spil.

- Men fritidslivet skal netop være et sted, hvor de øver sig på at være den nye, begå fejl og møde nye børn og voksne.

Mobning er faldet – men eksklusion er svær at få øje på
Der er også gode nyheder: Andelen af børn, der oplever drilleri, mobning eller udelukkelse til deres fritidsaktivitet, er faldet fra 27 % i 2013 til 15 % i dag.

Alligevel er det stadig hver tiende barn, der er stoppet med en aktivitet på grund af mobning.

Ayse Kosar Larsen advarer om, at fravær af mobning ikke er det samme som trivsel:

- Der er børn, som går til noget uge efter uge og ikke får skabt relationer.

- De møder ofte ind til fællesskaber bestående af eksisterende vennegrupper.

- Ingen mobber dem, men de går bare ind og ud. Det kan give oplevelser af eksklusion, som kan være svær for de voksne at få øje på.

Hvad betyder det for skolen?
For lærere og skoleledere er pointen værd at tage med sig: De børn, der i skolen har svage venskaber, risikerer også at stå udenfor i fritidslivet, fordi vejen ind i mange fritidsfællesskaber i dag går via en ven, man allerede har.

Som Ayse Kosar Larsen formulerer det: - Fritidsaktiviteter skaber ikke automatisk trivsel, fordi børn møder op. De skaber trivselschancer, og vi kan skabe bedre betingelser for flere.

- rh

21/9 2026